Norfolk Arts Awards 2017

All pictures © Simon Finlay Photography

Press Archive 2017Click to see press cuttings from the 2017 Norfolk Arts Awards

 

AWARD NOMINEES AND WINNERS

The Business and The Arts Award
Sponsored by Fosters Solicitors

Nominees:
Marion Catlin, arts facilitator
The Shoe Factory Social Club at St Mary’s Works, performance venue

Winner: THE SHOE FACTORY SOCIAL CLUB


The Theatre Award
Sponsored by City College Norwich

Nominees:
Jo Edye, Crude Apache Theatre Company
Vic Young, The Great Hall Theatre Company

Winner: VIC YOUNG


The Visual Arts Award
Sponsored by Norwich University of the Arts

Nominees:
Paint Out Norwich, outdoor painting event
Beverley Coraldean, visual artist

Winner: PAINT OUT NORWICH


The Jarrold New Writing Award
Supported by the John Jarrold Trust

Nominees:
Elly Griffiths, novelist
Frances & Michael Holmes, history writers

Winners: FRANCES & MICHAEL HOLMES


The Music Award
Sponsored by Norfolk Music Hub

Nominees:
KlangHaus by The Neutrinos and Sal Pittman, live music performance/art installation
Mammal Hands, band

Winner: KLANGHAUS


The Broadcast and Media Award
Sponsored by the UEA

Nominees:
Susie Fowler-Watt & Stewart White, BBC Look East presenters
Becky Jago & Jonathan Wills, ITV News Anglia presenters

Winners: SUSIE FOWLER-WATT & STEWART WHITE


The Dr Frank Bates Dance and Musical Theatre Award

Nominees:
Matilda Zeigler & Richard Allain, theatre production by Norwich School
Lynn Ireson & Daniel Smith, Sound Ideas Theatre Company

Winner: LYNN IRESON & DANIEL SMITH


The New Diversity Awards
Sponsored by Norwich Arts Centre

Nominees:
Eyebrow Arts, creative community projects
Sink Ya Teeth, post-punk music duoe

Winner: SINK YA TEETH


The Education & Community Award
Sponsored by TEN Group

Nominees:
Lucy Farrant, Young Norfolk Arts Trust
The Art Barn

Winner: LUCY FARRANT


The Peter Barrow Bursary Award

Nominees:
Alexander Banks, The Moss Banks Company
Matthew Freeman, City College student

Winner: ALEXANDER BANKS


The Norfolk Icon Award
Sponsored by Lovewell Blake

Winner: SIR JOHN HURT, actor


The EDP People’s Choice Awards

Best Individual
Nominees:
Annie Catwoman, Norwich Arts Centre
David Lambert, longtime director of the Theatre Royal Arts Courses
Isabelle King, writer and founder of Books Talk Back writers’ group

Winner: ANNIE CATWOMAN

Best Small Organisation
Nominees:
Groundwork Gallery
Lost In Translation Circus
Norwich Puppet Theatre

Winner: LOST IN TRANSLATION CIRCUS

Best Large Organisation
Nominees:
Come Yew In!, project by Common Lot Theatre Company
Diss Corn Hall
Princess Theatre, Hunstanton

Winner: COME YEW IN!


Outstanding Contribution to the Arts Award
Sponsored by Norwich High School for Girls

Winners:
Richard Jordan, theatre producer

David Lambert, director of the Theatre Royal Arts Courses
Angi Kennedy, magazine editor
William Galinsky, Norfolk & Norwich Festival artistic director
Charles Pugh, Holt Festival artistic director
Richard Ellis, Holt Festival board


Lifetime Achievement Award
Sponsored by Norse Group & Norwich City Council

Winner: JOHN CUSHING, The Thursford Christmas Spectacular