Norfolk Arts Awards 2018

All photos © Simon Finlay Photography

Press Archive 2018

Click to see press cuttings from the 2018 Norfolk Arts Awards.

 

AWARD NOMINEES AND WINNERS

The Business and The Arts Award
Sponsored by Fosters Solicitors

Nominees:
Kate Roma, broadcaster at Future Radio
Michael Rooney, chair of Break charity

Winner: KATE ROMA


The Theatre Award
Sponsored by The Thursford Christmas Spectacular

Nominees:
Peter Butler, Norwich Puppet Theatre
John and Elizabeth Stokes, theatre practitioners

Winner: JOHN & ELIZABETH STOKES


The Visual Arts Award
Sponsored by Norwich University of the Arts

Nominees:
Fiona Roberts, visual artist
Rebecca Tough and Hannalore Smith, Artpocket

Winner: FIONA ROBERTS


The Jarrold New Writing Award
Sponsored by the John Jarrold Trust

Nominees:
Noirwich Crime Writing Festival
Sarah Perry, for her novel Melmoth

Winner: SARAH PERRY


The Music Award
Sponsored by Ashwood Studios

Nominees:
Elizabeth Watts, classical singer
The Vagaband, roots/rock group

Winner: THE VAGABAND


The Broadcast and Media Award
Sponsored by the University of East Anglia

Nominees:
David Whiteley, for TV documentary The Galaxy Britain Built
Wally Webb, BBC Radio Norfolk

Winner: WALLY WEBB


The Dr Frank Bates Dance and Musical Theatre Award
Sponsored by Jane Hawksley, relative of Dr Frank Bates

Nominees:
The Cromer Pier Summer Show, variety performance
Blakeney Players, theatre company

Winner: THE CROMER PIER SUMMER SHOW


The Diversity Award
Sponsored by Norwich Arts Centre

Nominees:
James McDermott, playwright
Rosie Arnold, delivered Norwich’s first Women of the World Festival

Winner: ROSIE ARNOLD


The Education and Community Award
Sponsored by Norwich Theatre Royal and Norwich Playhouse

Nominees:
Guy Martin, education at Cinema City
Elli Chapman, founder of Culture Works East

Winner: GUY MARTIN


The Peter Barrow Bursary Award for Best Newcomer

Nominees:
Alice Forder, City College student
Lucy Jackson, student of the Theatre Royal Junior Arts Courses
Freya Windsor, City College student

Winner: LUCY JACKSON


The Norfolk Icon Award
Sponsored by City College Norwich

Winner: COLIN SELF, visual artist


The EDP People’s Choice Awards

Best Individual
Nominees:
Anna Mudeka, musician and dancer
Tim Lane, writer
Cat Chapman, Artistic Director of Legacy Dance Company

Winner: CAT CHAPMAN

Best Small Organisation
Nominees:
The Dereham Blues Festival
Tin House, community arts company
Sheringham Little Theatre

Winner: SHERINGHAM LITTLE THEATRE

Best Large Organisation
Nominees:
Cromer Seaside Special, variety show
GoGoHares, charity art trail
Norfolk & Norwich Festival

Winner: GOGOHARES


Outstanding Contribution to the Arts Award
Sponsored by Norwich High School for Girls

Winners:
Dick Palmer, Chief Executive of the Ten Group

Emma Knights, EDP Arts Correspondent
Graham Tuttle, CEO Norfolk Community Foundation
Paul Barnes, radio presenter
Mark Hazell, Norwich Theatre Royal Marketing Manager
Michael Rooney, fundraiser


Lifetime Achievement Award
Sponsored by Norse Group & Norwich City Council

Winner: PETER JAY, Great Yarmouth Hippodrome Circus