Norfolk Arts Awards 2019

AWARD NOMINEES AND WINNERS


THE BUSINESS AND THE ARTS AWARD
Sponsored by Fosters Solicitors

Nominees:
Marion Catlin – arts facilitator
StartEast – organisation working with cultural business startups

WINNER: MARION CATLIN


THE THEATRE AWARD
Sponsored by The Garage, Norwich

Nominees:
Lights! Planets! People! – by Karen Hill and Molly Naylor
fEast Theatre Company

WINNER: LIGHTS! PLANETS! PEOPLE!


THE VISUAL ARTS AWARD
Sponsored by Norwich University of the Arts

Nominees:
Norfolk & Norwich Open Studios 
OUTPOST – gallery and studio complex

WINNER: NORFOLK & NORWICH OPEN STUDIOS


THE JARROLD NEW WRITING AWARD
Supported by the John Jarrold Trust

Nominees:
TOAST Poetry – poetry organisation
James McDermott – scriptwriter and poet

WINNER: TOAST POETRY


THE MUSIC AWARD
Sponsored by Her Honour Judge Maureen Bacon QC

Nominees:
Mulbarton Community Choir
The Jonathan Wyatt Big Band

WINNER: THE JONATHAN WYATT BIG BAND


THE BROADCAST AND MEDIA AWARD
Sponsored by the University of East Anglia

Nominees:
Chris Goreham – BBC Radio Norfolk
Donovan Blake – ITV Anglia News

WINNER: DONOVAN BLAKE


THE DR FRANK BATES DANCE & MUSICAL THEATRE AWARD
Sponsored by Jane Hawksley

Nominees:
Fabian Jackson – dancer
Glass House Dance

WINNER: GLASS HOUSE DANCE


THE DIVERSITY AWARD
Sponsored by Norwich Arts Centre

Nominees:
Katy Jon Went – diversity and inclusion facilitator and educator
Creative Matters at Norwich Theatre

WINNER: CREATIVE MATTERS


THE EDUCATION AND COMMUNITY AWARD 
Sponsored by Norwich Theatre Royal and Norwich Playhouse

Nominees:
Sarah Witcomb – Norfolk & Norwich Festival
Into Opera

WINNER: SARAH WITCOMB


THE PETER BARROW BURSARY AWARD
Presented to a young person aged 15-25 to help them in their early career

WINNER: HUGH DARRAH


THE NORFOLK ICON AWARD
Sponsored by Dipple & Conway Opticians

WINNER: OLIVIA COLMAN

Olivia Colman holding her Norfolk Icon 2019 Award


OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THE ARTS AWARD
Sponsored by Norwich High School for Girls

WINNER: PENNY MANNING

WINNER: MARY MUIR

WINNER: KATY JON WENT

WINNER: CHARLOTTE CORBETT


THE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
Sponsored by PSE

WINNER: CAROLINE RICHARDSON


EDP PEOPLE’S CHOICE AWARD FOR BEST INDIVIDUAL
Sponsored by Eastern Daily Press

Nominees:
Lucy Grub – singer songwriter
Karl Minns – writer and performer
Emily Woodward – performer and theatre practitioner

WINNER: EMILY WOODWARD


EDP PEOPLE’S CHOICE AWARD FOR BEST SMALL ORGANISATION
Sponsored by Eastern Daily Press

Nominees:
Dereham Theatre Company
Rosie’s Plaques
St George’s Youth Theatre Company

WINNER: ROSIE’S PLAQUES


EDP PEOPLE’S CHOICE AWARD FOR BEST LARGE ORGANISATION
Sponsored by Eastern Daily Press

Nominees:
Echo Youth Theatre
Michala Jane School of Dance
Victory Facade at Victory Academy

WINNER: VICTORY FAÇADE


All photos by Simon Finlay Photography